O nás

logotibia600new3

Současnost

Jsme pražský nezávislý amatérský soubor hudebníků hrajících převážně na zobcové flétny. Soustředíme se zejména na nastudování staré hudby a v současném uskupení hrajeme zhruba 15 let.

Náš flétnový kvintet funguje hlavně díky tomu, že se ve svém volném čase rády scházíme a bavíme hudbou. Ve svém repertoáru máme nejrůznější skladby autorů od doby středověku po současnost. Od svého vzniku jsme koncertovaly při nejrůznějších příležitostech a repertoár přizpůsobujeme jak slavnostním událostem, jako jsou křtiny, svatby, tak i komerčním setkáním např. vánočním večírkům a konferencím.

Rády koncertujeme v historických objektech Čech i Moravy a několikrát jsme měly možnost zahrát rovněž v zahraničí. Pravidelně se účastníme flétnového bienále v Boskovicích, kde hrajeme po boku souborů, se kterými nadále spolupracujeme a příležitostně vystupujeme.

Svá vystoupení se snažíme obohatit o klavírní a kytarové doprovody a zpěv. V nedávné době jsme proto rozšířily soubor o dva nové členy. Do hudebních vystoupení začínáme také zapojovat další generaci malých hudebníků. To vše nás motivuje k nastudování nových skladeb v novém obsazení.

Těšíme se na nové příležitosti k vystoupení, při kterých bychom mohli potěšit své publikum.

 

 

Obsazení

 

Tereza Trávníčková (flétna)

Hana Stelzerová (flétna)

Vlasta Burdová (flétna)

Sabina Vieira (flétna)

Nina Benešová (flétna)

Jana Jičinská (zpěv, klavír)

Jakub Smetánka (kytara)

TibieOriz1tmave

 

 

Historie

Komorní soubor zobcových fléten Tibia Pragensis vznikl v roce 1995 oddělením nejzkušenějších hráček z dětského souboru Aulodie pod vedením umělecké vedoucí paní Ivety Hlavaté. Všechny hráčky souboru v sestavách tohoto tělesa působily již od dětských let. V době svého vzniku byla Tibia Pragensis kvartetem a působila pod záštitou ZUŠ Jižní Město. Společně s Aulodií se Tibia Pragensis také podílela na vzniku CD Aulodia. V průběhu let se složení i velikost souboru měnily. Mezi největší úspěchy tohoto tělesa patří první místo v rozhlasové soutěži Concerto Bohemia ’96 a účast na koncertě vítězů, který byl vysílán ze Španělského sálu Pražského hradu v přímém televizním přenosu.

Práci souboru ocenili i profesionální hudebníci, hudební pedagogové a skladatelé: např. prof. Ilja Hurník, Lukáš Matoušek, Dr. Michaela a David Freemanovi, Jindřich Feld. Prof. Jan Krejčí věnoval souboru svou skladbu s názvem Francouzská partita k svatbě porcelánové princezničky a kominíčka podle pohádky H. Ch. Andersena. Na pozvání židovské komunity navštívila Tibia Pragensis Londýn, kde se uskutečnilo několik koncertů, včetně vystoupení v místní synagoze a přednesu moderní skladby, kterou pro Tibii Pragensis napsal i dirigoval Avior Byron.

V roce 2008 začala Tibie spolupracovat s Vítem Janatou, kapelníkem pěveckého souboru Collegium Quod Libitum, varhaníkem a hlavně majitelem nahrávacího studia Chorus. Díky němu mohlo vzniknout také CD Baroque, autorské CD s výběrem nejoblíbenějších skladeb z našeho repertoáru. Pod jeho vedením společně s Collegiem Quod Libitem vznikla také živá nahrávka Marhulovy Mše Vánoční v Pražské Loretě.

Od roku 2010 se Tibia účastní bienále flétnových souborů v Boskovicích a nadále pokračuje ve spolupráci s Vítem Janatou. V roce 2013 společně natočili skladby z tvorby Joela Blahníka pro neziskovou organizaci Alliance Publications, Inc., která vedle hudební produkce současně propaguje českou a slovenskou hudbu v USA.